Jak zjistit jestli jste těhotná? Máte na výběr z několika způsobů a tím nejjednodušším je těhotenský test. Dokáže ukázat výsledek ještě před datem očekávané menstruace. Jak brzy můžete testovat, jak postupovat a který test je pro vás vhodný? Vše se dozvíte v tomto článku.

PRVNÍ ZNÁMKY TĚHOTENSTVÍ
PRVNÍ ZNÁMKY TĚHOTENSTVÍ - NEŽ VYJDE POZITIVNÍ TĚHOTENSKÝ TEST

Pro každou ženu, aktivně se snažící o miminko, je čekání každý měsíc na výsledek těhotenského testu nekonečné. Test vnese do celé záležitosti jistotu. Kdo však zná dobře svoje tělo, může pozorovat určité náznaky a spolehnout se tak na svoji intuici. Úplně prvních příznaků těhotenství ještě před vynechanou menstruací existuje celá řada a mnoho žen je do detailu popsalo.
Následující známky těhotenství pochází z různých tuzemských i zahraničních zdrojů. Je to shrnutí nejčastěji popisovaných časných příznaků tisíců žen ještě před vynechanou menstruací. Překvapivě jich vůbec není málo! Každé tělo reaguje na rané těhotenství jinak, ale mnoho žen uvádí dost shodných příznaků, které se objevily už v prvních dnech po ovulaci.

SPOJENÍ SPERMIE S VAJÍČKEM - OPLODNĚNÍ
Některé žen popsaly moment, kdy si byly jisté, že došlo ke spojení vajíčka a spermie. Popisují to jako náhlý jev nebo pocit, který je velice intenzivní, přestože trvá jen pár sekund:
💠píchnutí uvnitř podbřišku,
💠pocit jiskry, která přeskočí,
💠pocit kapky dopadající do vody,
💠intenzivní náhlý pocit, že otěhotněly.
UHNÍZDĚNÍ EMBRYA V DĚLOZE
6. - 10. den po oplodnění se embryo začíná uhnizďovat v děloze. Příznaky :
💠 slabé špinění nebo krvácení - na rozdíl od menstruace je mnohem slabší, trvá jen pár hodin, maximálně 2 dny, má růžovou nebo nahnědlou barvu,
💠křeče v podbřišku - mohou připomínat menstruační bolesti, ale jsou slabší a kratší,
💠tlak v podbřišku nebo pocit těžkého břicha,
💠horkost v děloze,
💠píchání, které bývá popisováno jako píchání horkou jehlou.
ČASNÉ PŘÍZNAKY TĚHOTENSTVÍ OD OVULACE DO OČEKÁVANÉ MENSTRUACE
💠Únava a ospalost velice častý příznak, který způsobuje zvýšená hladina hormonu progesteronu. Ženy tuto únavu popisují jako náhlou, velice intenzivní, kdy by byly schopné usnout i ve stoje. Některé mají náhle velkou potřebu spánku nebo jsou unavené už brzy večer.
💠 Závratě, motání hlavy, pocity jako na omdlení - je způsobeno kolísáním krevního tlaku, což je v začátcích těhotenství běžné.
💠 Bolavá prsa a citlivé bradavky – některým ženám prsa natečou, píchá v nich a jsou bolestivá na dotek, jiným mravenčí a pálí bradavky.
💠 Zvláštní chuť v puse – někdy kovová, jindy hořká nebo křídová, prostě jiná a zvláštní.
💠 Náladovost a intenzivní emoce - hormonální změny mohou zintenzivnit emoce nebo spustit neadekvátní emocionální reakce - třeba pověstný pláč nad reklamou na sušenky. Některé ženy jsou náladové, jiné zas prožívají vše mnohem intenzivněji - radost i smutek.
💠 Pocit na zvracení, nevolnost - tyto stavy bývají spojovány s hormonem hCG a většinou začínají později, i když dost žen začalo pociťovat nevolnosti už pár dní po ovulaci.
💠 Zvýšený hustý výtok - když se embryo uhnízdí v děloze, tělo vlivem hormonů začne produkovat velké množství hustého a krémového výtoku. Jeho úkolem je chránit dělohu s miminkem před infekcí.
💠 Bolesti kloubů a svalů, pocit rozlámanosti - ranné těhotenství se může projevovat úplně stejně jako chřipka a hodně žen si myslí, že onemocnělo.
💠 Citlivý čich – náhlá nesnášenlivost určitých vůni a pachů, ženě se najednou může dělat až špatně, když náhle ucítí třeba svůj oblíbený parfém nebo jídlo. Hodně žen zase objevilo nové čichové vjemy, o kterých předtím vůbec neměly tušení nebo jim začaly vonět jinak zvláštní pachy.
💠 Implantační krvácení – je to spíše špinění nebo velmi lehké krvácení růžové nebo nahnědlé barvy. Objevuje se v době, kdy se embryo uhnizďuje a zavrtává se do děložní sliznice. Občas je ženy mohou zaměnit za menstruaci.
💠 Bolesti a tlaky v podbřišku – vůbec nejčastější příznak ranného těhotenství. Hodně žen má přitom pocit, že tento měsíc to určitě zase nevyšlo a smiřují se s blížící se menstruací, která ovšem nepřijde.
💠 Občasné křeče a píchání v podbřišku - občasné píchnutí nebo křeč, většinou na jedné straně břicha.
💠 Neustálý hlad - bývá častým symptomem ranného těhotenství, obzvlášť, pokud ženě chybí některé živiny. Tělo se tak snaží dohnat to, co bylo zameškáno. Záchvaty hladu, přejídání nebo pocit neustále prázdného žaludku.
💠 Změna chutí a chutě na určité potraviny - jeden z prvních příznaků, které ženy zaznamenávají. Projevuje se tím, že jim najednou přestanou chutnat nejoblíbenější jídla a naopak touží po potravinách, ke kterým dřív měly odpor. Může se objevit záchvatovité přejídání a touha po konkrétním jídle nebo chuť na různé neobvyklé kombinace jídel, popřípadě i chuť na nejedlé věci jako křída, písek apod.
💠 Zvýšená teplota nebo pocit horkosti v těle - zvýšená teplota buď doopravdy nebo čistě pocitově, kdy má žena dojem, že jí celé tělo hoří.
💠 Jasné, lesklé oči, rozšířené zorničky - některé ženy popisují, že jejich oči vypadají jinak– jasnější, lesklejší, s většími zorničkami.
💠 Bolesti hlavy nebo migrény - hormonální výkyvy v počátcích těhotenství mohou způsobit bolesti hlavy nebo i migrény.
💠 Zácpa - může se objevit hned v počátcích, jelikož hormon progesteron zpomaluje trávení.
💠 Bazální zůstává vysoká - tento příznak má význam jen pro ženy, které si pravidelně měří bazální teplotu, bývá ovšem velmi spolehlivý. Teplota se vlivem progesteronu zvýší o 0,3–0,5 °C a zůstává celou dobu vysoká, neklesá.
Tyto příznaky se mohou objevit jednotlivě nebo v kombinaci a jejich intenzita se u každé ženy liší. Některé ženy si jich sotva všimnou a až zpětně si uvědomí některé odlišnosti, jiné je pociťují velmi silně už od prvních dnů po početí. Většina žen žádné příznaky nemá. Nejčastějším příznakem ze všech výše jmenovaných bývá bolest a tlak v podbřišku.
Po zahnízdění embrya začne v těle stoupat hladina hormonu hCG (lidský choriový gonadotropin). Testy z moči a domácí krevní testy dokáží změřit hCG od 10 mlU/ml, krevní z laboratoře ještě dříve. Jaké jsou obvyklé hodnoty tohoto hormonu, najdete v tabulce dole. Test většinou ukáže těhotenství v době očekávané menstruace, někomu vyjde pozitivní i o pár dní dříve. Lékař může potvrdit těhotenství na ultrazvuku už od 5 týdne, často ale v tu dobu ještě není s určitostí nic vidět, srdeční akci jde zachytit až kolem 7tt.
V tomto článku se dozvíte úplně vše o těhotenských testech - jak fungují, kdy můžete testovat a jak správně testovat a odečíst výsledky TĚHOTENSKÉ TESTY - JAK FUNGUJÍ A JAKÝ VYBRAT?

Zdroje:
www.motherandbaby.com Pregnancy symptoms: 18 signs to look out for
www.healthline.com PMS Symptoms vs. Pregnancy Symptoms: 7 Comparisons, Early Pregnancy Symptoms: 15 Signs and Timeline
www.verywellhealth.com Early Signs of Pregnancy: Bleeding, Nausea, Fatigue, and More
www.health.com Early Pregnancy Symptoms
www.miracare.com 16 Early Signs of Pregnancy: What to Expect in the First Few Weeks
www.thebumb.com Pregnancy Symptoms: 15 Early Signs of Pregnancy
www.parents.com Early Signs of Pregnancy You Can Get Before a Missed Period, 16 Early Pregnancy Symptoms and Signs
www.whattoexpect.com Pregnancy Symptoms: 14 Early Signs of Pregnancy
www.medicinenet.com 24 Early Pregnancy Symptoms & Signs: Am I Pregnant?
www.medicalnewstoday.com 12 early signs that you might be pregnant
www.mayoclinic.org Symptoms of pregnancy: What happens first - Mayo Clinic

PRVNÍ PŘÍZNAKY TĚHOTENSTVÍ
Připadá vám čekání na výsledek těhotenského testu nekonečné? Chtěla byste vědět, jestli se těhotenství dá poznat dřív než za 14 dní? V tomto e-booku se dočtete:
🟨 vše o časných příznacích, které vám ukážou těhotenství dřív než test,
🟨 kdy můžete začít testovat a kdy se nejdřív na testu ukážou dvě čárky ,
🟨 100 skutečných příběhů žen z celého světa a jejich podrobné první příznaky těhotenství - často od početí, den po dni.
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového
Co je to mimoděložní těhotenství a jak je časté? Proč vzniká a jaké jsou nejčastější příznaky? A co bude dál?
Každá žena, která se snaží o miminko, už určitě slyšela o měření bazální teploty. Co to vlastně bazální teplota je, k čemu nám měření slouží a jak správně měřit? Je to způsob vhodný pro každého? V tomto článku se pokusíme shrnout nejdůležitější informace a odpovíme na nejčastější dotazy.
Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu...
Nenechte si ujít nové informace a články, které vám pomohou otěhotnět
Vyplňte vaše jméno, email a klikněte na "Odeslat". Odběr můžete kdykoliv zrušit.